Formaty A0 A1 A2 A3 A4 A5
BLOG

Format arkusza w projektach graficznych, wymiary i zastosowania

Lista formatów papieru jest długa i, szczerze mówiąc, nie jest zbyt interesująca. Chodzi o liczby! Chcemy przedstawić go w bardziej praktyczny i mamy nadzieję, użyteczny „format”. Oczywiście omówimy jakie są rozmiary papieru, ale przyjrzymy się również ich najczęstszym zastosowaniom: plakaty, ulotki, broszury, wizytówki i inne formaty w reklamie.

Zgodnie ze standardem formaty są generowane przez podzielenie początkowego arkusza bez pozostawiania jakichkolwiek odpadów. W serii A, najczęstszym, tym wielkim przodkiem jest arkusz A0, który można złożyć i przyciąć, aby utworzyć wszystkie inne formaty z serii.

Poniżej znajdziesz wymiary i możliwe zastosowania każdego rozmiaru. Mówimy „możliwe”, ponieważ nie ma reguł mówiących, że projekt musi używać określonego rozmiaru arkusza. Istnieją jednak konwencje. Na przykład, gdy myślisz o pocztówce, w umyśle widzisz format A6. Ale nic Was nie powstrzyma przed zrobieniem czegoś innego. Można na przykład stworzyć pocztówkę z Warszawy czy Poznania w kształcie sardynki. Ale musielibyście być przygotowani na marnowanie papieru i zapłacić wysokie koszty drukowania, ponieważ mówimy o niestandardowym formacie w kształcie… sardynki.

Format A0. Wymiary: 841 x 1189 mm.

To największy format ze wszystkich. Jego duży rozmiar oznacza, że ​​jest używany zazwyczaj przez sklepy i projektantów, to samo dotyczy A1 i A2. A0 jest używany głównie do rysunków technicznych, które wymagają arkuszy wystarczająco dużych, aby projekt wyglądał dobrze, bez konieczności używania szkła powiększającego. Może być również używany do plakatów, chociaż najczęściej używane formaty to 700 x 1000 mm i 1000 x 1400 mm.

Format A0

Format A1. Wymiary: 594 x 841 mm.

A1, również dość duży, stosowany zazwyczaj do rysowania technicznego, a także do map, plakatów i innych wielkoformatowych materiałów reklamowych.

Format A1

Format A2. Wymiary: 420 x 594 mm.

Zastosowania dla formatu A2 są zróżnicowane: od rysowania do drukowania zdjęć; od plakatów reklamowych po wykresy; od dużych kalendarzy ściennych po tablice demonstracyjne.

Format A2

Format A3. Wymiary: 297 x 420 mm.

Wraz z A4 jest to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych rozmiarów. Dlatego nie dziwi nas fakt, że większość drukarek biurowych może korzystać zarówno z A3 jak i A4. Do czego to służy? Służy do drukowania rysunków, dzieł sztuki, plakatów, folderów, broszur, zdjęć, czasopism, certyfikatów i innych. Jest to również idealny format dla ulotek promocyjnych (składanych na 6 sposobów). Jego duży rozmiar pozwala na przedstawienie mapy centrum miasta np. Krakowa czy Gdańska lub wielu rozgałęzionych diagramów.

Format A3

Format A4. Wymiary: 210 x 297 mm.

Każdy, nawet niewtajemniczony, wie, że A4 jest klasycznym rozmiarem papieru dla drukarek i jako taki jest używany do standardowych dokumentów, od listów do formularzy. Jest to format notatek szkolnych, książek dla dzieci, czasopism i ulotek. W rzeczywistości klasyczny format ulotki reklamowej to arkusz A4 złożony na trzy.

Format A4

Format A5. Wymiary: 148 x 210 mm.

Format A5 jest również szeroko stosowany. A5 jest w rzeczywistości idealnym formatem dla notebooków: jest mniej obszerny niż A4, praktyczny do robienia notatek i nie zajmuje zbyt wiele miejsca w plecaku. Z tego samego powodu A5 może być również doskonały do ​​drukowania książek, a także czasopism, broszur, ulotek składanych i ulotek dla salonu, hotelu czy restauracji.

Format A6. Wymiary: 105 x 148 mm.

Z pewnością będziesz znać ten format, zwłaszcza jeśli wciąż masz zwyczaj wysyłania pocztówek z miejsc wakacyjnych lub towarzyszących im prezentów z kartką z życzeniami. Pocztówki i kartki zazwyczaj są w formacie A6. Co więcej, rozmiar arkusza A6 jest również idealny do drukowania ulotek firmowych.

Format A7. Wymiary: 74 x 105 mm.

Ze względu na kompaktowe wymiary A7 można wykorzystać do utworzenia, na przykład, mini kalendarza z harmonogramem zajęć na siłowni lub w szkole, a także ulotek lub kartek z życzeniami.

Format A8. Wymiary: 52 x 74 mm.

Aby pomóc Ci zobrazować, jak wygląda format A8, zajrzyj do portfela: wizytówki i karty lojalnościowe mają zazwyczaj podobny, ale nieco większy format (85 x 55 mm, 90 x 50 mm). Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby używać tego standardowego formatu do wizytówek, mini-kartek z życzeniami, naklejek lub etykiet.

Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Wam w nieco bardziej użyteczny sposób różnorodność formatów i ich zastosowanie.

Więcej informacji na temat historii formatów i standardów ISO, znajdziecie pod linkiem: https://www.belightsoft.com/products/resources/paper-sizes-and-formats-explained

Potrzebujesz grafika?
Jeśli tak, możesz zostawić adres e-mail.
Skontaktujemy się z Tobą i może uda się nam, zrobić wspólnie coś świetnego?