Pantone color of the year 2019
BLOG

Pantone – kolor roku 2019

Ekspert od kolorów Pantone wybrał brzoskwiniowy odcień pomarańczowy o nazwie Living Coral lub Pantone 16-1546 jako kolor roku na cały 2019.

Ogłoszony dziś, 6 grudnia, kolor żywego korala jest opisany przez Pantone jako „animujący i życiodajny odcień koralowca ze złotym odcieniem, który pobudza i ożywia delikatniejszą krawędzią”.

„Towarzyski i pełen wigoru, wciągający charakter Pantone 16-1546 Living Coral z zadowoleniem przyjmuje i zachęca do beztroskiej działalności” – mówi firma.

Pantone kolor roku 2019

Podążając za kolorem Ultra Violet z 2018 r., nazwanym przez firmę „dramatycznie prowokującym i przemyślanym fioletowym odcieniem”, tegoroczny żywy odcień złotej pomarańczy ma odzwierciedlać „wrodzoną potrzebę optymizmu i radosnych poszukiwań” jako odpowiedź na społeczne media i technologie cyfrową.

Pantone - Kolor roku 2018

„W reakcji na atak technologii cyfrowej i mediów społecznościowych coraz bardziej osadzających się w codziennym życiu, szukamy autentycznych i wciągających doświadczeń, które umożliwiają połączenie i intymność” – wyjaśnia Pantone.

Mówi się również, że kolor nawiązuje do odżywczego wpływu koralowców na życie morskie, a także do „niszczącego” wpływu dzisiejszego społeczeństwa na środowisko.

Pantone ogłasza kolor roku co roku w grudniu, na podstawie badań prognostycznych prowadzonych przez Pantone Color Institute.

Kolor jest wybierany na podstawie „tego, co dzieje się w naszej globalnej kulturze w danym momencie”. Według marki, Living Coral jest już zauważany na wybiegach na pokazach mody, a także w mediach społecznościowych.

Pantone wzornik kolorów

„Kolor jest soczewką wyrównującą, dzięki której doświadczamy naszej naturalnej i cyfrowej rzeczywistości, co jest szczególnie prawdziwe w przypadku Living Coral” – powiedziała Leatrice Eiseman, dyrektor wykonawczy Pantone Color Institute.

„Z konsumentami pragnącymi interakcji międzyludzkich i więzi społecznych, humanizujące i pobudzające cechy prezentowane przez sympatyczny Pantone Living Coral uderzyły w dynamiczny akord”, kontynuowała.

Pantone Colour Institute wybiera kolor roku od 1999 roku. W ubiegłym roku wybrano żywy fioletowy odcień, a w 2017 r. odcień zieleni zwany Zielenią. W 2016 r. Pantone wybrał dwa miękkie kolory – niemowlęcy i zakurzony róż.

Kolory te są często odważne w tonie. Inne ostatnio przytoczone przykłady to czysto różowa Radiant Orchid zapowiedziana na 2014 r. Oraz jasny pomarańczowy Tangerine Tango w 2012 r.