6 przykładów gotowego podręcznika dla pracowników Warszawa
BLOG

6 przykładów gotowego podręcznika dla pracowników, z których powinieneś skorzystać

Podręcznik pracownika może mieć kluczowe znaczenie w budowaniu pozytywnej kultury miejsca pracy i lojalności pracowników, ale nie jest to łatwe do napisania. Właśnie dlatego dzielę się z Tobą procesem w którym przedstawię sześć przykładowych podręczników dla pracownika.

Jeśli jeszcze nie miałeś okazji zaprojektować podręcznika dla pracowników — nie jesteś sam. Podręcznik pracownika może być niezwykle przydatny w budowaniu pozytywnej kultury pracy i lojalności pracowników, ale napisanie go nie jest łatwym wyczynem.

Dlatego pokażę Ci proces i przedstawię sześć przykładowych podręczników dla pracowników.

Często posiadanie podręcznika dla pracowników nie jest czymś, o czym większość firm myśli, dopóki nie pojawi się nagląca potrzeba. Niezależnie od tego, czy próbujesz rozwiązać problem związany z kulturą biurową, czy chcesz ją zbudować jako fundamentalny element, stworzenie podręcznika dla pracowników wymaga przygotowania i przemyślenia.

Na początek warto zrozumieć, dlaczego podręcznik dla pracowników jest tak ważny dla sukcesu w biznesie. A zanim zaczniesz od zera, warto uzyskać wskazówki od innych firm, patrząc na przykłady w podręcznikach dla pracowników.

Podręcznik pracownika
By OrcShape

Czym jest podręcznik dla pracowników?

Podręczniki dla pracowników mogą mieć różne nazwy, np. przewodnik dla nowego pracownika lub podręcznik pracownika.

Jakkolwiek je nazwiesz, podręczniki pracownicze to dokumenty, które wszyscy pracownicy firmy powinni otrzymać, często pierwszego dnia. Zostały zaprojektowane tak, aby obejmowały wszystko, co nowy pracownik musi wiedzieć, aby rozpocząć swoją pracę. Możesz nawet rozpocząć ich pracę przed pierwszym dniem i dołączyć kopię do nowej powitalnej wiadomości e-mail.

Mogą to być również dokumenty w dłuższej formie, które są używane jako referencje przez cały czas pracy pracownika w firmie. Rozdawanie podręczników dla pracowników może nie tylko sprawić, że nowy pracownik poczuje się lepiej przygotowany do wykonywania codziennej pracy, ale może również od razu zwiększyć jego wydajność.

Przewodnik dla pracownika Wrocław
By OrcShape

Co zawiera większość podręczników dla pracowników?

Ponieważ wymagania, podstawowe wartości i cele każdej firmy są inne, każda z nich powinna mieć podręcznik pracownika, który jest unikalny i odzwierciedla te cechy. Większość podręczników dla pracowników zawiera informacje na temat:

 • Kultura firmy, wartości i misja firmy
 • Informacje kadrowe i prawne oraz prawa i obowiązki związane z zatrudnieniem
 • Realistyczne oczekiwania; zarówno tego, czego firma oczekuje od swoich pracowników, jak i tego, czego pracownicy mogą oczekiwać od firmy
 • Zasady firmy dotyczące urlopów, zwolnień chorobowych, niedyskryminacji itp.
Przewodnik dla nowego pracownika Gdańsk
By OrcShape

Kiedy firma powinna stworzyć poradnik dla pracowników?

Pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć, jest to, że żadne prawo nie wymaga posiadania podręcznika. Chociaż istnieje wiele przepisów wymagających od pracodawców powiadamiania pracowników o niektórych prawach w miejscu pracy, w rzeczywistości nie ma przepisów wyraźnie wymagających od pracodawcy posiadania podręcznika pracownika.

Jednak wiele firm decyduje się na ich utworzenie, ponieważ mogą one być przydatne w łagodzeniu konfliktów między pracownikami w firmie. Dokładny punkt jest inny dla każdej firmy, ale jeśli uważasz, że Twoja mała firma osiąga rozmiary, w których mogą zacząć pojawiać się konflikty, prawdopodobnie dobrym pomysłem jest opracowanie podręcznika.

Przykłady podręczników dla pracowników Warszawa
By OrcShape

Poza rozwiązywaniem problemów pracowniczych lub kulturowych, podręczniki pracownicze mogą również pomóc nowym pracownikom poczuć się jak w domu w nowym środowisku. Poznanie historii, misji i podstawowych wartości firmy może zwiększyć zaangażowanie i lojalność pracowników.

Jest to również przydatne źródło informacji dla pracowników, aby sprawdzić zasady dotyczące ubioru, zalecenia dotyczące parkowania itp., aby natychmiast poczuć się zaaklimatyzowanymi w kulturze firmy.

Dlatego dobrze jest napisać jedną, gdy tylko masz deklarację misji, podstawowe wartości i inne szczegóły dotyczące Twojej firmy, którymi chcesz się podzielić.

Jakie są dobre przykłady podręczników dla pracowników?

Przewodniki pracownicze Gdańsk
By OrcShape

Nawet jeśli wiesz już wszystko, co musi znaleźć się w podręczniku pracownika, nadal może być Ci trudno wyobrazić sobie, jak ma wyglądać jego projekt. Tutaj przydają się przykłady.

Dużo łatwiej jest pomyśleć o tym, jak będzie wyglądał podręcznik Twojej firmy, jeśli możesz pracować z przykładowymi podręcznikami dla pracowników.

Oto sześć świetnych przykładów dostępnych podręczników dla pracowników, które warto przejrzeć:

 • Nordstrom. Chociaż nie trafiają one w każdy punkt, który wiele firm będzie chciało uwzględnić, ich jedna prosta zasada jest przekazem prostoty. Zacznij od jednej prostej zasady, a resztę zawsze możesz uzupełnić później.
Podręcznik pracownika Poznań
By Valve
 • Valve. Jakiś czas temu stał się wirusowy ze względu na to, jak dobrze jest wykonywany — poruszając wszystko, od filozofii firmy po przeprowadzanie nowych pracowników przez pierwszy dzień pracy.
Przewodnik pracownika Poznań
By Valve
 • Hubspot. Ten podręcznik tworzy listę, ponieważ udaje mu się osiągnąć tak wiele dzięki tradycyjnemu formatowi PowerPoint. Udostępniając je na SlideShare, ćwiczą przejrzystość, którą głoszą w tym procesie.
 • Netflix. Jest powód, dla którego istnieje duża szansa, że ​​prawdopodobnie słyszałeś już wcześniej o podręczniku dla pracowników Netflix. Określa kulturę i wartości firmy oraz sprawia, że ​​są one wykonalne.
Facebook podręcznik pracownika Poznań
By Facebook
 • Facebook. Podręcznik tej firmy technologicznej jest tak fachowo zaprojektowany, że praktycznie zmusza Cię do wielokrotnego czytania — to wielkie osiągnięcie w świecie podręczników dla pracowników.
Facebook podręcznik Poznań
By Facebook
 • Trello. Ta firma technologiczna używa własnej platformy do przechowywania podręcznika, który nazywają podręcznikiem dla pracowników. Porozmawiaj o spacerowaniu.
Przewodnik dla pracownika Poznań
By OrcShape

Jak pokazują te przykłady, istnieje wiele sposobów podejścia do podręcznika pracownika. Zacznij od podstaw i wartości swojej firmy.

Grafik Projekty Reklama

Potrzebujesz grafika?
Jeśli tak, możesz zostawić adres e-mail.
Skontaktujemy się z Tobą i może uda się nam, zrobić wspólnie coś świetnego?