Opakowania farmaceutyczne projekt
BLOG

Projektowanie opakowań farmaceutycznych, medycznych.

Sektor farmaceutyczny jest jednym z najbardziej uregulowanych działów w całej branży opieki zdrowotnej. Dlaczego miałby nie być, skoro nawet najmniejszy błąd może siać nieodwracalne spustoszenie wśród użytkowników końcowych? Nowe trendy w opakowaniach farmaceutycznych skłaniają się ku bezpieczeństwu klienta i zrównoważonemu rozwojowi.

Firmy muszą przestrzegać ścisłych wytycznych dotyczących projektowania opakowań farmaceutycznych (takich jak FDA) przed zatwierdzeniem ich projektów.

Co wchodzi w projektowanie opakowań farmaceutycznych?

Ujmując to najkrócej, dobry projekt opakowania farmaceutycznego, można podzielić na trzy części:

  • Czytelność
  • Bezpieczeństwo
  • Zrównoważony rozwój

Projektując opakowania farmaceutyczne należy stosować najlepsze praktyki w swoich projektach, ponieważ efekt końcowy może oznaczać życie lub śmierć dla użytkownika.

CZYTELNOŚĆ

Butelki do pakowania leków powinny zawierać jak najwięcej czytelnych informacji medycznych. Wszystkie produkty lecznicze powinny być oznakowane i zawierać następujące wytyczne dotyczące zgodności:

Nazwa leku

Data ważności (w formacie niekodowanym)

Zastosowane składniki aktywne

Instrukcje stosowania

Numer partii producenta

Nazwa i adres producenta lub dostawcy

Wszelkie specjalne warunki przechowywania lub środki ostrożności

Jeśli kiedykolwiek spojrzeliście na tył butelki ibuprofenu, być może zmrużyliście oczy, aby przeczytać wszystkie te informacje. Drukowanie tak małego tekstu, który nadal jest czytelny, często odbywa się za pomocą druku fleksograficznego ze względu na rygorystyczne wymagania dotyczące rejestracji.

BEZPIECZEŃSTWO

Z reguły lek musi być bezpieczny do spożycia, a opakowanie nie powinno wypłukiwać do produktu żadnych zanieczyszczeń. Jak jednak zagwarantować, że opakowanie jest w 100% bezpieczne?

Na początek postępuj zgodnie z podejściem Quality by Design (QbD) dotyczącym butelek do dozowania leków. QbD koncentruje się na utrzymywaniu jakości w całym procesie projektowania za pomocą metodologii zarządzania ryzykiem i analizy. W związku z tym zapewnia solidne ramy jakości projektu, zachowując jednocześnie zgodność z wcześniej zdefiniowanymi standardami.

Chcesz również używać materiałów opakowaniowych zgodnych z FDA. Niektóre z tych materiałów obejmują farby drukarskie i tworzywa medyczne. Na przykład atrament drukarski zgodny z FDA musi być nieprzepuszczalny, aby nie zanieczyścić leków znajdujących się w środku.

ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ

Wszyscy znamy wpływ materiałów nieulegających biodegradacji na środowisko, prawda? Projektanci opakowań farmaceutycznych mogą przyczynić się do zrównoważenia środowiskowego, eliminując jednorazowe tworzywa sztuczne, zastępując je materiałami nadającymi się do recyklingu.

Zapewne zastanawiasz się: Jak możesz poddać recyklingowi butelki po lekach? Proste! Obecnie kilka aptek stosuje program odbioru, w ramach którego zwracasz pojemnik po jego opróżnieniu.

Przykłady projektów opakowań farmaceutycznych

Niektóre z najpopularniejszych rodzajów opakowań medycznych to:

Opakowania blistrowe

Butelki na leki

Plastry z lekami

Opakowania foliowe i papierowe

OPAKOWANIA BLISTROWE

Opakowania blistrowe są szczególnie preferowane w przypadku leków dostępnych bez recepty, farmaceutyków i żywności. Są one wykonane przez przyklejenie sztywnego plastiku do pewnego rodzaju podłoża za pomocą kleju.

Jedno z najczęstszych pytań dotyczących tego projektu opakowania zawsze brzmiało: „Czy można poddać recyklingowi blistry z tabletkami?” Krótka odpowiedź brzmi NIE! Należy je wyrzucić do kosza.

ETYKIETY NA BUTELKI Z LEKAMI

Etykiety powinny być projektowane z ponadprzeciętną ostrością, ponieważ drobny błąd może stwarzać ryzyko przypadkowego niewłaściwego użycia przez konsumentów.

Na przykład etykiety rozkładane wymagają ciasnych odstępów i pasowania do wykrojnika, który je wycina. Złożona część powinna być również zaprojektowana w taki sposób, aby umożliwiała wyjmowanie lub ponowne zamknięcie do opakowania produktu końcowego.

PLASTRY LEKOWE

Plastry z lekami oferują genialny sposób dostarczania leków do krwiobiegu przez skórę. Drukowanie medycznych plastrów do noszenia w celu dostarczania leków wymaga takiej samej precyzji, jak etykiet na butelki z lekami, ale wymaga również odpowiedniego rodzaju atramentu. Niewłaściwe atramenty mogą przenikać do plastra, stwarzając niebezpieczne ryzyko zanieczyszczenia.

OPAKOWANIA FOLIOWE I PAPIEROWE

Opakowania z folii farmaceutycznej to nietoksyczne, lekkie, bezwonne podłoże używane głównie do pakowania kapsułek i tabletek. Nadaje się również do pakowania leków w proszku.

Papier to kolejny popularny materiał opakowaniowy leków konsumenckich.

Dlaczego warto używać Flexo do projektowania opakowań farmaceutycznych?

Druk fleksograficzny nadaje tempo innym technologiom, takim jak grawiura i litografia, dzięki swojej opłacalności, jakości i trwałości, a także innym godnym podziwu atrybutom. Oto dlaczego warto wybrać druk fleksograficzny na opakowania farmaceutyczne:

Długość życia. Druk fleksograficzny wykorzystuje nośniki obrazu w postaci rękawów, które dzięki swojej polimerowej lub elastomerowej budowie znacznie przewyższają klisze.

Opłacalność. W przeciwieństwie do wklęsłodrukowych nośników obrazu, które są wygórowane, fleksografia jest umiarkowana cenowo i trwała, zapewniając wartość za rozsądną cenę.

Jakość. Flexo umożliwia wydruki o wyższej rozdzielczości i szczegółowości, co pozwala na obsługę bardziej złożonych wydruków, które początkowo były kojarzone z wklęsłodrukiem.

Prędkość. Druk fleksograficzny jest szybki i precyzyjny dzięki ciągłemu cylindrowi, eliminując ryzyko oderwania się płyty.

Wydajność. Jeśli poszukujesz technologii druku z szybkim czasem konfiguracji, bezproblemową rejestracją i mniejszą ilością odpadów z opakowań farmaceutycznych, flekso jest odpowiednie.

Polecam m.in.

I to już wszystko w przypadku projektowania opakowań farmaceutycznych. Mam nadzieję, że ten krótki przewodnik pomógł Ci zrozumieć, co jest potrzebne do projektowania czytelnych, bezpiecznych i zrównoważonych opakowań farmaceutycznych.

Grafik Projekty Reklama

Potrzebujesz grafika?
Jeśli tak, możesz zostawić adres e-mail.
Skontaktujemy się z Tobą i może uda się nam, zrobić wspólnie coś świetnego?