katalog-meblowy-warszawa
BLOG

Jak zrobić broszurę, katalog

Broszury prezentują i pomieszczą większą ilość informacji niż ulotki lub plakaty. Dobra okładka może wzbudzić zainteresowanie odbiorców i zachęcić ich do czytania. Tylna okładka często zawiera dane kontaktowe i wezwanie do działania.

katalog-meblowy-warszawa-poznań

Layout – układ broszury – katalogu

Standardowa broszura z nadrukiem (broszura składana na trzy części) znajduje się na papierze o wymiarach 3 x DL  297 x 210 mm.

Po jednej stronie papieru masz wewnętrzną klapkę, tylną i przednią okładkę od lewej do prawej. Główna treść broszury znajduje się wewnątrz.

To prosty sposób na uszeregowanie treści i ich uporządkowanie. Gdy wyrównanie w każdej sekcji broszury jest spójne, pomoże to czytelnikom na sprawne odczytanie przekazu.

Natomiast najczęściej wybieranym formatem katalogu jest A4, A5 lub 120x120mm.

Jak stworzyć broszurę – katalog

Krok 1: Dodaj atrakcyjne zdjęcia i grafikę

Wszystkie dobre broszury czy katalogi będą zawierać elementy wizualne. Wybrane obrazy powinny uzupełniać tekst.

Atrakcyjne zdjęcie na okładkę może być kluczem do nakłonienia odbiorców do odebrania broszury i działania zgodnie z przekazem.

Wysokiej jakości zdjęcia i ilustracje pokazują przywiązanie do jakości, którą ma odzwierciedlać Twoja marka.
Wybierz oprogramowanie zawierające opcje przycinania lub maskowania, zmiany nasycenia i kontrastu oraz wyrównania obrazu.

meble-ekskluzywne-katalog

Krok 2: Użyj pełnego spadu

Większość drukarek nie jest w stanie drukować aż do krawędzi papieru. Może to spowodować powstanie białej ramki wokół treści.

Aby uzyskać projekt rozciągający się aż do krawędzi, użyj techniki drukowania zwanej pełnym spadem. Umożliwia to przycięcie drukowanego dokumentu w celu uzyskania pożądanego układu wizualnego, bez przeszkadzającej białej przestrzeni.

Jeśli drukujesz w domu, przetestuj wydruk na jednym katalogu, aby upewnić się, że spad jest zgodny z przewidywaniami. Jeśli korzystasz z profesjonalnej drukarki lub punktu kserograficznego, skontaktuj się z nimi, aby upewnić się, że broszura – katalog będzie wyglądać zgodnie z przewidywaniami.

Krok 3: Dodaj swój tekst

Zdecyduj, co chcesz powiedzieć na przedniej okładce, tylnej okładce i treści broszury – katalogu. Upewnij się, że Twoja wiadomość jest spójna i łatwa do zrozumienia.

Przednie okładki sprzedają Twój produkt lub usługę, tylne okładki zawierają dane kontaktowe, a strona wewnętrzna zazwyczaj opowiada historię lub podaje opcje cenowe (na przykład różne rodzaje mebli lub pakiety spa).

Jeśli chodzi o czcionki, mniej znaczy więcej. Wybierz jedną czcionkę dla tekstu, z dodatkową czcionką dla tytułów lub nagłówków. Czcionki uzupełniające to dwie czcionki, które są wystarczająco różne, aby wyglądały dobrze. Często będą to czcionki szeryfowe i san-serif.

Używaj prostych, łatwych do odczytania krojów pisma bez nadmiaru ozdobników, aby lepiej komunikować się z czytelnikami. Wybierz kolor czcionki, który jest łatwo czytelny w stosunku do koloru tła. Ciemne czcionki wyróżniają się na jasnym tle i odwrotnie.

Krok 4: Wykorzystaj kolor

Dobre wykorzystanie koloru w broszurze – katalogu poprawia wizualnie przesłanie i podkreśla określone punkty. Kolor jest ściśle związany z emocjami.

Użycie spójnego i przyjemnego schematu kolorów zapewnia lepsze wrażenia dla czytelnika niż zbyt mocny lub trudny do odczytania.

Istnieje kilka zasobów online, które pomogą Ci znaleźć dobrze pasujące kolory. Koło kolorów w Adobe ma kilka palet, które pomagają wybrać zrównoważony schemat, w tym kolory monochromatyczne, uzupełniające i złożone. Możesz zapisać próbki kolorów, a następnie skorzystać z nich, aby wybrać kolory broszury – katalogu.

folder-reklamowy-hurtownia-zoologiczna-dystrybucja

Krok 5: Wybierz odpowiedni rozmiar

Katalogi szyte i klejone mogą być w dowolnym formacie: A4, A5, A6, B5, DL czy też 120x120mm, 235x312mm oraz 210x210mm.
Pamiętaj przed wykonaniem setek kopii wydrukuj broszurę – katalog testowy.

Jesteś gotowy do zrobienia broszury – katalogu?

Dobra broszura czy katalog ma charakter informacyjny, zapada w pamięć i opowiada historię. Korzystając z usług projektowania studia graficznego Grafikola.pl, będziesz zadowolony z wyników.
Zacznij tworzyć broszury – katalogi profesjonalnej jakości.

Projekty graficzne reklamowe Poznań Warszawa Wrocław

Potrzebujesz grafika?
Jeśli tak, możesz zostawić adres e-mail.
Skontaktujemy się z Tobą i może uda się nam, zrobić wspólnie coś świetnego?